0312 397 55 75 0312 397 55 73
Çamlıca Mah. 145. Cad. No:16 Yenimahalle
temsan@temsan.gov.tr

BASTEM

BASTEM, alternatif enerji kaynakları kullanılarak enerji üretimi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir. Kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren BASTEM’in, ana gövde olarak adlandırılan kısmı 600*600*350mm ebatlarında 6 adet kare parçadan oluşmaktadır. Ana gövde, alt ve üst kısım olmak üzere iki parçadır. Alt kısım 1.5mm sacdan oluşurken üst kısım 10mm kalınlığında kaymaz zeminden üretilmektedir. İçerisinde titreşime ve baskıya duyarlı olarak enerji üretilmesini sağlayan piezoların olduğu sistem, dış ve iç mekânlarda çalışmaya uygun olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Ana gövdenin üzerindeki her bir yüzeyin dört kenarına LED aydınlatmalar yerleştirilmiştir. Ana gövdenin zeminine yaptığı baskı sonucu piezolarda titreşim ve basınç oluşur, oluşan bu mekanik enerji ile doğru orantılı olarak akım-gerilim elde edilir ve LED aydınlatmalar yanar. Piezolar ile üretilen gerilim, akım veya adım sayısı gibi bilgileri ölçülerek, RS485 protokolü üzerinden kullanıcıların ne kadar elektrik ürettiğini animasyonlar yardımı ile oyunlaştırılmış şekilde kullanıcıya sunar.

*Yapılan ölçümlerde 1 adımdan 0.03W enerji üretildiği gözlemlenmiştir.

 

Tasarımı devam eden Bastem V02 dış ve iç ortam koşullarına dayanıklı olarak ve çevre koşullarında meydana gelecek iklim değişikliklerinden etkilenmeyecek şekilde tasarlanacak ve imal edilecektir. Basma yüzeyi malzemesi olarak sert plastik esaslı malzeme kullanılmaktadır.

Üretilen enerji pil/akü grubunda depolanarak gerektiğinde kullanılabilecektir. Sistemde depolanan enerji ile cep telefonu şarj edilebilecek ve aydınlatmada kullanılabilecektir. 

İlgili Görseller