Power and Electricity World Africa Fuarı

Ekleme Tarihi 30.05.2018

Afrika, enerji yatırımları için ideal

Afrika Kıtası’nın dikkat çeken ihtiyaçları arasında atık bertarafı, off-grid enerji sistemleri ve biyogazdan elektrik üretimi geliyor. Kıtada yatırımcılar için önemli fırsatlar var.

Güney Afrika’da düzenlenen Power and Electricity World Africa Fuarı’na katılan OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (ENERJİK), bölgenin sunduğu fırsatları yerinde inceledi.

Küme, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kümelenme Destek Programı’nda desteklenen OSTİM Temiz Teknolojiler Kümelenmesi Projesi kapsamında Afrika’da temaslarda bulundu.

Üyelerinin; ürünlerini tanıtması, yeni pazarları keşfederek ürün geliştirmesi ve ticari gücünü artırması amacıyla; Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrinde düzenlenen Power and Electricity World Africa Fuarı’na standlı katılan küme, etkinlikte 100’ün üzerinde iş görüşmesine imza attı.

Proje paydaşlarından EDH Enerji, Visco, Global Enerji Derneği ve Şantes ile Afrika’ya ayak basan OSTİM ENERJİK, görüşmelerinde çok sayıda iş birliği mesajı aldı. Türkiye’yi yakından izlediklerini ifade eden Güney Afrikalı iş adamları, Türk KOBİ’leriyle çalışmak istediklerini belirttiler.

Power and Electricity World Africa’da küme standının ziyaret ederek destek veren Türkiye Cumhuriyeti Pretorya Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Demet Işıl Karakurt Türk yatırımcılara bölge ve ülkenin potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

Küme, Güney Afrika’daki üç gün süren mesaisinde; Johannesburg Ticaret ve Endüstri Odası ile yüksek ticari hacmi bulunan üyelerden oluşan Minara Ticaret Odası’nda da temaslarda bulundu.

Afrika Kıtası’nın enerji sektöründeki eksiklikleri ve pazar potansiyelinin yakından görüldüğünü belirten katılımcılar; kıtanın büyük bölümünde elektrik şebekelerinin kurulu olmadığı göz önüne alındığında şebekeden bağımsız off-grid enerji sistemleri pazarının büyük bir fırsat sunduğunu belirttiler.

Öte yandan atık bertarafı, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, kamu kurumlarının çözmek istediği sorunların başında geliyor. Kamunun da desteklediği biyogaz elde edilerek enerji üretme düşüncesi, ülkenin sunduğu diğer fırsatlardan.

Görüşler:

Feridun Kemal Leventoğlu - EDH Enerji

Güney Afrika ziyaretimizde öncelikle pazarın enerjiye olan açlığı dikkat çekici ve bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değil. Bölgenin ticaret merkezi. Bölgede diğer ülkeler ile kıyaslandığında gelişmişliğin yansıması görünmekte. Özetle sadece Güney Afrika olarak değerlendirmemek lazım. İkili görüşmelerde çok büyük bir off-gid güç kaynağı talebi olduğu görüldü. Türk malına olan güven büyük bir avantaj. Solar aydınlatma içinde bölgede çok büyük bir pazar olduğunu tespit ettik. Türkiye’den direkt uçuş imkânı, Türk vatandaşları için vize zorunluluğu olmaması, İngilizce konuşulması ticaret olanaklarını artıran etkenler.

Çiğdem Dilek - Global Enerji Derneği

Afrika enerji pazarını tanıma amaçlı programımız oldukça verimli geçti. Fuarda OSTİM EMERJİK standına ilgi büyüktü. Son yıllarda hem Afrika’dan Türkiye’ye hem de Türk firmalarından Afrika pazarına büyük ilgi var. Biz de bu ticari ilişkiyi geliştirebilmek adına iki gün boyunca pek çok görüşme yaptık. Johannesburg ve Minara Ticaret Odası ile temaslarımız oldu. Dernek, EIF Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı’na katılacağını bildirdi. EIF’te Afrikalı iş adamları ile Türk firmalarını bir araya getireceğiz. Bu da yapılan her girişimin bir olumlu dönüşü olduğunu, ülkeler arası ticaretin ve enerji yatırımlarının bu ziyaretler ile günbegün canlandırıldığını gösteriyor.

Elif Tuğçe Kaya - Visco Elektrik

Afrika, Türkiye açısından önemli bir pazar. Ticaret ve gümrük yasaları araştırılmadan hareket etmek rekabet gücünü düşürebilir. Bu yüzden sektörel bazda değerlendirme yapılması, bu pazarda rol edinmek isteyenleri doğru yönlendirmek adına önemli. Fuar katılımlarında ticari hacim beklemek yerine pazara giriş sağlamayı hedeflemek uzun vadede verim sağlayacaktır.

 

Kaynak: OSTİM Gazetesi

İlgili Görseller