OSTİM ENERJİK Hedef Pazarları Genişletiyor

Ekleme Tarihi 28.03.2019

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM ENERJİK), 7 üyesiyle birlikte çevre teknolojileri ve atık yönetimi ile ilgili en son teknolojilerin sergilendiği IFAT Eurasia 2019 Fuarı’na katıldı. Küme, etkinlikte; Orta Asya, Afrika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden temsilcilerle iş birliği ağlarını geliştirme yönünde adım attı.

IFAT Eurasia 2019 Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde 339 katılımcı kurum ve firmanın, 84 ülkeden 10.467 ziyaretçi ile buluşmasına ev sahipliği yaptı. Türkiye’de üçüncü kez düzenlenen organizasyon, gerçekleşen ticari faaliyetlerle de ülkemize ekonomik anlamda katkı sağladı.

Fuar başta Almanya olmak üzere Hindistan, Çin, Afrika gibi dünyanın farklı bölgelerinde; su ve atık su teknolojileri, atık yönetimi, geri dönüşüm ve atıktan enerji eldesi, kentsel temizlik ihtiyaçları, çevre kirliliği önleme teknolojileri, iş güvenliği konularında iki yılda bir gerçekleştirilen en prestijli fuarlardan olma özelliğinde.

Fuarda, çevre sorunlarına yönelik çözümler öneren teknolojiler sergilenirken, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Çevre Konferansı IREMCON ve IFAT Forum programlarında yapılan sunumlar ile sektörün geleceği ele alındı.

Hedef pazarlarla görüşüldü

OSTİM ENERJİK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Kümelenme Destek Programı desteğiyle standlı katıldığı fuarda üyelerinin; yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, atık yönetimi, sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını katılımcılara anlattı. OSTİM ENERJİK standı uluslararası ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Küme ortak standında görüşmelerini gerçekleştiren OSTİM ENERJİK üyeleri, uluslararası firmalarla iş birliği görüşmeleri yaptı.

Küme, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE Projesi kapsamında yaptırdığı hedef pazar ülke analiziyle belirlenen Orta Asya, Afrika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden temsilcilerle görüşme fırsatı yakaladı.

Fuar boyunca küme üyeleriyle görüşmeler gerçekleştiren uluslararası katılımcıların yoğunluklu talebi; biyogaz, çöp gazı sistemlerinin tesis kurulumları ile birlikte küçük ölçekli atık su arıtma tesisleri oldu. Ağırlıklı olarak Orta Asya ve Afrika ülkelerinden gelen talepler, sektörde ihracat rotasının belirlenmesine ışık tutuyor. 

 

Kaynak: OSTİM Gazetesi