Biyogaz Sektörü OSTİM’de Buluştu

Ekleme Tarihi 6.07.2019

Kümemiz ev sahipliğinde Biyoder ve Biyogazder’in destekleriyle düzenlediğimiz Biyogaz Sektör Buluşması’nda; sektörün kamu ve özel sektör temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getirdi.

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşen programın açılışında konuşan OSTİM Enerjik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, ülke olarak ithalatımızın yüksek olduğu bir alan olması ve atık olarak değerlendirilmesi sebebiyle organik atıklara önem verdiklerini bildirdi.

Çelik, “Enerjide arz güvenliği, gıda üretimi ve aynı zamanda girdi üretimi açısından yine bu atıkları önemsiyoruz. Bu nedenle bu programda kamu, üniversite ve sanayiyi bir araya getirmek istedik.

Bizim çok istediğimiz konulardan bir tanesi bu atıkların bertaraf edilmesi. Çünkü bunlar sıfır atık kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünler. Et ve süt alanında ülkemizde gelişmenin olabilmesi için bu atıkları bertaraf etmemiz gerekiyor.“ dedi.

Çelik‘in ardından sektöre ilişkin sunumunu paylaşan Polres Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Ozan Öztürker, biyogaz tesislerinin, insanların doğaya verdikleri tahribatları ciddi anlamda azaltacak tesisler olduğunu kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından sektör temsilcileri, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Namlı’nın moderatörlüğünde sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştı.