Avrasya Kapısı Azerbaycan ve Gürcistan’la Açıldı

Ekleme Tarihi 21.01.2020

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi, (OSTİM ENERJİK) yurt dışı pazarlama faaliyeti kapsamında Azerbaycan ve Gürcistan’da 81 firmayla 200’e yakın iş görüşmesine imza attı.

OSTİM ENERJİK 2. URGE Projesi yurt dışı pazarlama faaliyeti kapsamında 11 üye firmanın katılımıyla Azerbaycan ve Gürcistan’da ihracat ve iş birliği fırsatlarını inceledi.

Küme heyeti, Bakü’de Azerbaycan Sahibkarlar (İşverenler) Teşkilatları Milli Konfederasyonu, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te de Business Union Georgian Employer’s Association iş birliğinde, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 81 firmanın katılımıyla düzenlenen OSTİM heyeti, 165 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Kurum ziyaretlerinde küme üyelerinin yüz yüze görüştüğü firmalarla birlikte ikili iş görüşmesi sayısı 200’e yaklaştı.

5 milyar dolar ticaret hacmi

Heyet, programın ilk durağı olan Azerbaycan’da Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ve Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker ile görüşerek Azerbaycan’ın yatırım fırsatları, yasal düzenlemeleri, ekonomik ve siyasi yapısı hakkında bilgi aldı.

Erkan Özoral, Azerbaycan ile Türkiye arasında Tercihli Ticaret Anlaşması imzalanacağını bununla 5 milyar dolarlık ticaret hacmi ve Türk mallarının Azerbaycan pazarına girişinin sağlanmasının hedeflendiğini anlattı.

Küçük tesislerde daha çok potansiyel var

Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te Büyükelçi Fatma Ceren Yazgan ve Ticaret Müşaviri Ahmet Cüneyt Darçın ile görüşen küme üyeleri, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri alanında Gürcistan’ın potansiyeli ile ilgili bilgi aldı.

Büyükelçi Fatma Ceren Yazgan, Gürcistan’da Hidroelektrik santralleri ve Biokütle santrallerinin önemli olduğunu belirtti. Büyük tesislerden ziyade küçük tesislerde daha çok potansiyel olduğunu vurgulayan Yazgan, “Güneş ve mikro HES alanında Gürcistan’a yönelmiş uluslararası fonlar mevcut bunlardan fayda sağlanabilir.” tavsiyesinde bulundu.

Gürcü ve Türk İş Adamları Derneği GÜRTİAD, Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası, Gürcistan Devlet İhale Ajansı gibi kurumlarla görüşen OSTİM ENERJİK heyeti, bu kurum ve kuruluşların sahip oldukları firma ağlarına erişme imkanı buldu. Heyet ayrıca Gürcistan’da yatırım yapma konusunda fikir edindi.

İlgili Görseller