Agritechnica- Tarım Teknolojileri Fuarı

Ekleme Tarihi 11.12.2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ana hizmet birimlerinden Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan “Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu” tarım sektörünün uluslararası düzeyde tanıtımı, ihracat olanaklarının geliştirilmesi, alternatif pazarlara erişim sağlanması ve bu yolla sektörde faaliyet gösteren firmaların güçlenmesi adına çalışmalarına devam etmekte olup bu kapsamda uluslararası fuar organizasyonları, tarım iş forumları ve sektörel toplantılar gerçekleştirmektedir. 

 

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise önde gelen fuarları arasında yer alan, iki yılda bir gerçekleştirilen ve 12–18 Kasım 2017 tarihlerinde Almanya Hannover’de yer alan “Agritechnica” fuarında Bakanlık “Milli Katılım” kapsamında stant alanı temin etmiştir. Ayrıca söz konusu fuara Türkiye’den 100’ü aşkın firmanın katıldığı göz önüne alındığında, ülkemiz adına da çok önemli bir fuar olmuştur. Resmi rakamlara göre 2.800 katılımcı ve yaklaşık 450.000 ziyaretçinin katıldığı fuara OSTİM’i temsilen Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi katılmıştır. Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kümelenme Destek Programı kapsamında aldığımız desteğimizdeki hedeflerimiz arasında yer alan ortak ürün geliştirme stratejimizin en güçlü alanlarından biri olan enerjinin tarımda uygulamaları ve biyokütle/biyogaz sektörü için araştırma ve tanıtım olanağı bulduğumuz bu fuara kümemizin idari personeli (2 kişi) ile kümede yer alan 4 firmamızla birlikte katılım sağladık. Kümemiz hem Türk firmaları hem de diğer ülkelerin firmaları ile onlarca yüz yüze ikili görüşmeler (B2B) yapmıştır. İlgili sektörlerde birçok cazip teknoloji ve ürün incelemesi yapılmıştır. Ayrıca koordinatörümüz Sn. Pınar Yalman Akcengiz fuar ziyaretçi ve katılımcılarına OSTİM ve kümemizin tanıtım sunumunu yapmıştır.

 

Stant alanında fuar katılım ortaklarımız olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TKK) ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. (TARSİM)’in yanısıra Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Makine İmalatçıları Birliği (MİB), İklimlendirme Soğutma Klimaları İmalatçıları Derneği (İSKİD) ve Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezinin (OSTİM) yer almasının sektörün tanıtımı açısından önemli olmuştur.

İlgili Görseller